Oldal kiválasztása

Határ a csillagos ég – avagy mire képesek a kutyák?  

Töprengtél már azon, hogy vajon mi mindenre képes a kutyád? Esetleg már el is kezdted kipróbálni, feltérképezni a határait? Vagy érdekelne a téma, csak nem tudod hogyan kezdj hozzá? Vámosi-Nagy Nórával, a Klikk! című könyv szerzőjével, egy elképesztően újító szemléletű kutyakiképzővel beszélgettünk, akinek a kutyái nem mindennapi dolgokra képesek, bár nincsenek különleges adottságaik. Tippeket, módszereket is megosztott velünk, amik segítségével „szintet léphetünk” kutyánkkal. Beszélgettünk továbbá kutya logikai játékokról, amikkel kapcsolatosan elárulta, hogy milyen trükkökkel lehet még izgalmasabbá tenni használatukat a kutya számára. /2. rész/

Az interjú első részét ITT olvashatjátok, amiben Nórával arról beszélgettünk, mire is vágynak valójában a kutyák, valamint izgalmas kutyás programokkal, képzésekkel is megismerkedhettek.

 

Az interneten több videó is van, ahol a régi bemutató csoportoddal  látványos koreográfiákat mutattok be. Minden kutya ennyire okos, hogy ezeket meg tudja csinálni, vagy ehhez valamilyen különleges adottság szükséges?

Azt gondolom, hogy alapvetően van különbség kutya és kutya között, nyilván nem egyforma adottságúak a kutyák sem. De én kutyáknál jobban szeretek motiválhatóságról, munkaszeretetről, együttműködési készségről, terhelhetőségről beszélni.

A mai módszerekkel már a gyengébb képességű kutyákból is sokkal több mindent lehet kihozni. Vagyis az, hogy hogyan foglalkozunk egy kutyával, nagyon-nagyon sokat számít, azzal együtt, hogy nyilván a kutyának is vannak adottságai, amit figyelembe kell venni.

Minden kutyát lehet tanítani, fejleszteni.

A bemutató csoportnál azt láttam, hogy a kutya adottságaival szemben a képlet fontosabb eleme inkább a gazda motiváltsága. Ismerek olyan kutyát, akinek nem annyira jók az adottságai, de nagyon magas szinten dolgozik együtt a gazdával. Szorgalommal nagyon sok mindent lehet pótolni. Ezért azt mondom, hogy összességében a gazda motiváltsága és a képzés milyensége a döntő, ami képessé tehet egy kutyát nem szokványos dolgok megtanulására, véghezvitelére. 

Fajtán belül vannak butább és okosabb kutyák?

Persze! És sajnos gyakori, hogy a népszerű fajták tönkre vannak téve a túlszaporítás miatt. Jó idegrendszerű, egészséges kutya kevesebb van szerintem, mint régen, de az is lehet, hogy én lettem érzékenyebb, kritikusabb.

A kutya IQ-ja fejleszthető?

Nem gondolom magamat mindentudónak, hogy erre egy magabiztos választ tudjak adni. Számomra az embernél sem feltétlenül megfogható, hogy mi is az IQ: adottság, gondolkodási képesség? Nyilván alapvetően minden fejleszthető, kérdés mennyire.

Szerintem nem lehet összehasonlítani azt a kutyát, akivel sokat foglalkoztak, azzal a kutyával, aki egy kertben él, és nem látta a világot. Lehet, hogy az utóbbi ötször értelmesebb, de nem találkozott kerten kívüli dolgokkal, szituációkkal, ezért nem is fog tudni olyan feladatokat megcsinálni, mint amiket a tanult kutya képes végrehajtani.

Ebben amúgy a karakterük, személyiségük is nagy szerepet játszik. A kutyák az energiájukat, eszüket alapvetően arra használják, hogy megszerezzék, amit szeretnének. Ha ezeket az energiákat nem csatornázzuk be, akkor könnyen alakulnak ki a rossz viselkedések, főleg, ha egy akaratosabb kutyáról van szó. Mert vannak olyan négylábúak, akik meg akarnak felelni, akik alapból jó kutyák akarnak lenni. De van olyan kutya, aki egy akarnok – mint ahogyan emberek között is különböző karakterek vannak. Úgyhogy egy képzetlenebb, de megfelelni vágyó kutya kooperálóbb lehet, mint egy magas szinten kiképzett, ám akaratosabb kutya. De hogy vajon melyikük IQ-ja magasabb, vagy ezt miből lehetne megmondani, nem tudom.

Számomra a mostani kutyám egy nagy tanítómester olyan szempontból, hogy előtte azt tanultam, és kommunikáltam is, hogy minden a gazdán múlik. Ma már tudom, hogy nem így van. Nagyon sokat számít a gazda viselkedése, nevelése, de a kutyák között is vannak már figyelemzavarosak, nyughatatlanok, hiperérzékenyek, reaktívak, amik problémás viselkedésekben jelentkezhetnek. Ezeken is tud a gazda valamelyest segíteni, de az alap karakterjegyeket nem lehet kicserélni. Ráadásul ilyen esetekben a tekintélyelvű megoldások kifejezetten károsak. Azt szoktam mondani, hogy én is tudok önfegyelemből csendben maradni, de attól még nem leszek egy halk szavú, visszahúzódó ember, mert nem ilyen a karakterem.

Szerinted egy családi kutya mentális fejlesztése fontos dolog?

Persze, hiszen pont nekik nincs feladatuk alapból. Én abszolút abban hiszek, hogy minél több mindent próbáljon ki, minél több mindent tanítson meg a gazda. Ezért is kezdtem el kutyás programokat és érdekes tanfolyamokat szervezni.

Ezzel együtt abszolút nem ítélem el azt, aki nem akar extra feladatokat tanítani a kutyájának. Általában három szempontnak kell érvényesülnie: a kutya, a gazda, és a környezet is érezze jól magát. Ha senkit nem zavar semmi, akkor nincsen probléma. De mondjuk olyan esetben, ahol a gazda csak pórázon tudja sétáltatni a kutyát, akin viszont látszik, hogy tele van energiával, majd megőrül és menne, ott azt gondolom, hogy illene beletenni az energiát a tanulásba, tanításba, hogy a kutya minőségi életet tudjon élni.

A mentális foglalkoztatás, lefárasztás kapcsán említetted a logikai játékokat. Ti szoktatok ilyeneket használni a kutyákkal?

A Programok Hatlábon keretében, a téli időszakban vannak okos játékos óráink, ahol csereberéljük a játékokat a foglalkozás alatt. Itt igyekszem személyre szabott tippeket is adni. Ha például nagyon ügyes egy kutya, és lábbal pörgetett egy játékot, akkor próbálják meg úgy csinálni, hogy a kutya nem a lábát, hanem az orrát használja. Nagyon szeretem a kutyákat más formában is váratlan helyzetek elé állítani, mert izgalmas figyelni a reakciójukat és a problémamegoldó képességüket, sokat lehet ilyenkor tanulni róluk.

Milyen egy jó logikai játék?

A legtöbb játéknak hasonló az alapja, éppen ezért egy idő után nem túl nagy kihívás. Nagyon örülök, amikor olyat találok, ami egy picikét más, mint a többi, vagy jobban variálható.

Ideális, ha egy logikai játékkal több nehézségi szinten is lehet játszani. Vannak például a két szintes játékok: be tudsz akasztani mondjuk egy pöcköt, és a kutyának először ezt ki kell vennie ahhoz, hogy ki tudja húzni a jutalomfalat tartó részt. Jellemzően ezekre az összefüggésekre a kutyák maguktól nem jönnek rá, legtöbbször a gazdának kell rávezetnie erre őket. A két szintes játékokban nagyon jó, hogy lehet a nehezítés nélkül kezdeni, és amikor már a sima nyitogatás jól megy, az akadályokkal bonyolítható.

Variálhatóság szempontjából nem csak a nehézségi szint, hanem adott szinten a játék felépítésének a módosítása is előnyös. Nekünk van olyan játékunk, ami négy részből áll, és a részeket különböző módon lehet elforgatni egymáshoz képest. Így a különböző kombinációkkal a kutyának új szituációt teremt. Az ilyeneket nem tanulják ki olyan hamar, ezért hosszabb ideig is játszhatóak.

Fontos, hogy stabil, strapabíró legyen: ne törjön, ne boruljon fel egykönnyen. Bár én mindig mondom a gazdiknak, hogy a logikai játék nem olyan, hogy leteszed a kutya elé, te meg elmész dolgozni. Ehhez szükséges az ember jelenléte is.

Van olyan kutya, aki, amikor érzi, hogy a játékban kaja van, akkor túlpörögve próbálja meg megszerezni. Ha sikerül neki ilyen módon, akkor azzal csak vadulni tanítjuk meg. Van, akinek például úgy érdemes a logikai játékokkal játszani, hogy nem tesz a gazda kaját a lukakba, hanem üresen hagyja, ha pedig meg tudja csinálni a feladatot, akkor kap jutalomfalatot a gazditól.

Ha pedig egy játékot már kiismert a kutya, tréneri megközelítéssel lehet rajta csavarni: például onnantól az a feladat, hogy meghatározott sorrendben csinálja végig a feladványokat, vagy a mancsa helyett a szájával oldja meg a feladatot. Szóval egy jó logikai játékot egy kis képzelőerővel számtalan módon lehet játszani.

Az előző részben arról beszélgettünk Vámosi-Nagy Nórával, hogy alapvetően mire van szüksége a kutyáknak.

Ha van olyan téma, amiről szívesen olvasnál blogunkon, írd meg nekünk a hello@wuczli.hu email címre!

Honlapunkon rendszeresen posztolunk cikkeket kutyák gondolkodásáról, kutyajátékokról és egyéb kapcsolódó, izgalmas témákról, valamint beszámolunk a munka előrehaladásáról is, hogy jobban megismerhessetek minket. Ha első kézből szeretnétek ezekről értesülni, iratkozzatok fel a gombra, vagy IDE kattintva, és kövessetek minket Facebookon és Instagramon! 🙂