Oldal kiválasztása

Kutyát fejben lefárasztani?

Gazdikként pontosan tudjuk, hogy a kutyák alapvető szükséglete a rendszeres mozgás, a fizikai igénybevétel. De a sétáknak, kirándulásoknak, kutyás sportoknak nem csupán ez a célja. Nagyon fontos, hogy a különböző ingerek a kutyák agyát is igénybe vegyék, hogy fejben is elfáradjanak. Interjúnkban Péter Tamás kutyaoktatóval beszélgettünk a kutyák mentális foglalkoztatásának fontosságáról és annak különböző lehetséges formáiról. /1. rész/

Mióta foglalkozol kutyákkal? Hogy jött a kutyázás?

Közel tíz éve kerültem a szakmába úgy, mint kb. bárki más: örökbe fogadtam egy kutyát, akivel elmentünk egy trénerhez majd utána kutyasuliba, ahol nagyon lelkes voltam, alapvetően is érdeklődtem a téma iránt. A tanfolyamok után mondták, hogy maradjak ott megfigyelőnek. Innentől hétvégente folyamatosan tanfolyamokat figyeltem, egy idő után már be is segíthettem szocializációs oktatóként, végül elvégeztem a Tükör Módszer oktatóképzését. Pécsett és Budapesten is dolgozhattam Tükör Suliban, ahol rengeteget tapasztaltam. A közelmúltig a DOG3-nál voltam, jelenleg pedig a Honvédségnél kaptam lehetőséget, ahol újabb tanulás és tudásanyag vár.

Oktatóként hogy látod, melyik a fontosabb: a kutya fizikai, vagy mentális lefárasztása?

Mindkettő szükséges a kutya számára, de a mentális lefárasztás szerintem sokkal fontosabb. Régi kutyasulis „dakota közmondás”, hogy 2 órás labdázás – bármennyire is tűnik kimerítőnek – nem fárasztja le annyira a kutyát, mint például egy közel ugyanannyi ideig tartó fajtársakkal való bandázás a parkban, ahol fejben, mentálisan fárad el a kutya. Erre jó példa, hogy reggelente a Hármashatár-hegyen vagy a Hajógyári-szigeten sétálok a kutyáimmal és panziós kollégáimmal, akik akár egyszerre 20-25 kutyát is magukkal hoznak. Maga a táv fizikailag nem megterhelő, de mivel ilyen sokan vannak, kommunikálnak egymással, a kutyáknak ezer helyre kell figyelniük, rengeteg inger éri őket, úgyhogy egy ilyen séta egész napra lefárasztja őket.

A szocializáció akkor egy hatékony módja a kutya mentális lefárasztásának. Még milyen módszerek vannak erre?

Elsőként a szabályokat, és azok gyakorlását mondanám. Egyrészt, ha van egy keretrendszer egy amolyan felállított szabályrendszer – például, hogy pórázon nem mehet a lábam vonala elé –, akkor, ha a séta során erre figyelnie kell a kutyának, az az agyát intenzíven dolgoztatja. Ezért lehetséges az, hogy egy olyan kutya, akit el sem engednek pórázról az első foglalkozások alkalmával, de a pórázfegyelmet gyakorolják vele, a séta végére teljesen lefárad, mert számára egy teljesen új és erős szabállyal találkozott, ami fejben sokat kivesz belőle.

Persze ha ez már nem újdonság a számára, hanem egy jól működő dolog, akkor nem kerül különösebb erőfeszítésbe, így nem is fárasztja le annyira. Ha viszont megváltozik az ingerkörnyezet – például a jól megszokott környék helyett másfele sétálunk, ahol új, izgalmas dolgok vannak, vagy mondjuk az utcán elszalad előttünk egy macska –, akkor a régi szabályok betartása sokkal nagyobb figyelmet igényel a kutya részéről is. De a régi, jól működő szabályokat megszokott környezetben sem kell feltétlenül leírni ilyen szempontból, mert a kutyák azért állandóan tesztelgetik a határokat.

Aztán ilyen módszer lehet az új gyakorlatok – vagy trükkök – tanulása. Vegyünk egy egyszerű példát, mondjuk a helyben maradást. Az ugye fizikailag nem fárasztó, viszont fejben megdolgoztatja a kutyát. De bármi ilyen jellegű akár trükktanulás akár egy kis engedelmes munka nagyon hasznos. Ami fontos, hogy ne terheljük le egyből a kutyát inkább kis 4-5 perces gyakorlásokat iktassunk be a napirendbe.

Alapvetően bármilyen új trükköt vagy feladatot én klikkeres tanítással mutatom meg a kutyáimnak. Ez egy pozitív megerősítésen alapuló módszer, ami kicsit a Pavlovi-reflexre visszavezethető, klikk után jutalomfalat jár a kutyának. Ez a téma külön megérne egy misét, de röviden összefoglalva sokkal pontosabban, gyorsabban és kényszer nélkül taníthatom vele a kutyát. Az országban rengeteg helyen tanítják a használatát, akit érdekel érdemes kikérnie egy szakember útmutatását.

E „rendszeren” belül pedig van egy nagyon jó módszer, a formálás – amit a következő mentális lefárasztási módszernek említenék. Kicsit olyan, mint a hideg-meleg játék. Most tegyük fel, kint vagyunk a parkban és kitalálom, hogy a kutyám másszon fel egy fára, de én nem mondok neki semmit, nem kap instrukciót tőlem, csak nézem a fát. Ha ránéz a fára, klikkelek egyet, ha elindul abba az irányba, klikkelek egyet. Ha rászagol vagy esetleg rámancsol, klikkelek. A folyamat végére pedig már két lábbal ágaskodik a fán. Tehát neki kell fejben összerakni, hogy én mit szeretnék. Ez egy nagyon intenzív agymunka a részéről. A dologhoz hozzátartozik, hogy erre a szintre el kell jutni a kutyával, fel kell építeni magát a módszert. Viszont amint belejön a kutya, határ a csillagos ég.

A formálás azért is jó módszer, mert amit egy kutya úgy tanul meg, hogy saját maga jön rá a feladat megoldására, az hosszútávon sokkal stabilabb tudás, mintha mondjuk rávezetnénk.

A formálás nagyon jó módszer például esős napokra, amikor nem tudsz a kutyával annyit kint lenni. Ezzel nagyon jól meg lehet dolgoztatni az agyát.

A mentális lefárasztáshoz visszahoznám még a már említett szocializációt, vagy szociális tanulást is, vagy ide sorolhatjuk kis túlzással az utánzást is, amikor a kutyák egymással kommunikálnak és tanulják el egymástól a jó dolgokat, vagy adott esetben a hülyeséget. Valamelyik nap találtam egy kölyök border colliet az utcán, aki két napig nálunk volt. Kölyök lévén állandóan pörgött, de a második nap a séta végére megtanulta, átvette a többiektől a tempót: ő is lenyugodott. Meg persze rendesen el is fáradt, mert a folyamatos társaság nagyon fárasztó számukra. Ezért is szeretik az emberek kutyanapközibe, vagy panzióba adni őket, mert ott új kutyák között lehetnek.

A kutyák mentális megdolgoztatására nagyon jó módszer még a kutyás sportok, vagy életmód sportok. Ez bármi lehet, az obediencetől kezdve, a mantrailingen át a dog dancingig, a Do as i do, canicross, agility, gombakeresés stb. .

Illetve jó eszköz még a logikai játék is. Bár nekünk nincs otthon, mert annyi mindent csinálunk a kutyáimmal, hogy az bőven sok nekik, és gyakorlatilag nem is jutna rá idő.

Kifejezetten beltérben milyen feladatok, elfoglaltságok vannak, amikkel a kutyát megfelelően el lehet foglalni?

Kiindulópontként én bármit is kezdek el, azt mindig először beltérben teszem. Egy sima egyszerű ültetés gyakorlását is otthon kezdem a kutyával, lecsupaszított, kis ingerkörnyezetben. Ha már kontrollált, nyugodt környezetben tökéletesen meg tudja csinálni, akkor kimegyek vele az utcasarokra, futtató mellé, futtatóba stb., fokozatosan növelve a környezeti ingereket. Mert ahogy változik az ingerkörnyezet, úgy lesz nehezebb a tanult dolog végrehajtása a kutya számára. A végső cél az, hogy adott dolgot, bárhol, bármikor meg tudja csinálni.

Otthoni környezetben jó elfoglaltság lehet a logikai játék is. De igazából csak a képzelet szab határt annak, hogy otthon mit lehet csinálni, ami a kutya fejét lefárasztja: tehát például a keresős játékok otthonra is nagyon jó.

Te hogy oldod meg a kutyáid lefárasztását, amikor nincs rá elég időd?

Nekem négy kutyám van: két agaram, egy kaukázusim, és egy kisebb testű keverékem. Amikor úgy adódik, hogy nincs elég időm lefárasztani őket, akkor vagy mantrailing van, vagy a parkban sima kereső játék. Ehhez összesen egy labda – vagy bármilyen kinti játék – kell. Ezt nem dobálom nekik, hanem a kutyáknak helyben kell maradniuk, én pedig elindulok, és úgy teszek, mintha leraknám több helyre a labdát, egy helyre pedig ténylegesen el is dugom. Utána nekik a szaglásuk segítségével kell megtalálniuk.

A következő részben arról olvashattok, hogy Péter Tamás hogyan vélekedik az „okosabb és butább kutyák” kérdésről.

Ha van olyan téma, amiről szívesen olvasnál blogunkon, írd meg nekünk a hello@wuczli.hu email címre!

Honlapunkon rendszeresen posztolunk cikkeket kutyák gondolkodásáról, kutyajátékokról és egyéb kapcsolódó, izgalmas témákról, valamint beszámolunk a munka előrehaladásáról is, hogy jobban megismerhessetek minket. Ha első kézből szeretnétek ezekről értesülni, iratkozzatok fel a gombra, vagy IDE kattintva, és kövessetek minket Facebookon és Instagramon! 🙂